MIÉRT FONTOS LEÜRíTENI A HŐCSERÉLŐBŐL A KONDENZVIZET?
A hőcserélőből el nem távolított kondenzvíz káros hatásai:
- a hőmérséklet-szabályozás jósága leromlik (a beállított hőfok leng)
- csattogást, lyukadást okozhat, amelyek a tranziens nyomásváltozások következtében a hőcserélő károsodását eredményezik.
- hő-feszültségeket (meghibásodást) okoz (pld. a hőcserélő aljában 60°C fokos felgyűlt víz van, a fölső részben pedig 140°C fokos gőz van)
Miért nem távozik el a kondenzvíz a hőcserélőből?
A hőcserélőben levő gőz nyomása bizonyos üzemállapotokban nem elegendő ahhoz, hogy a kondenzvíz a hőcserélőből leürüljön.
Az okok:
- ha a szekunder közeg átlaghőmérséklete 100°C alatt van, akkor egy jól meghatározható terhelési százalék alatt a hőcserélőben vákuum alakulhat ki. A kialakult vákuum miatt a hőcserélőben felgyűlik a víz, (azért, mert nem tud kiürülni vákuumból a kondenzvíz, sőt a hőcserélő a kondenzhálózatból vissza is szívhat). Ez a kondenzvízzel elárasztott állapot maga után vonja a szabályozószelep lengését (mert a hőcserélő elárasztása folyamatosan változik, tehát a hőátadó felület is), így a beállított hőfok is leng. Bizonyos vízfelület/vízhőfok arány esetén ez csattogással, vízütéssel is párosulhat (jelentős élettartam-csökkenés, kellemetlen zaj).
- a kondenzhálózatban levő túlnyomás, valamint a kondenzvezeték nyomvonalának felemelése szintén visszatorlasztja a kondenzvizet.
A megoldás: egy gőz segédenergiával működtetett úszógolyós kondenzedény.
Hogyan működik a segédenergiás úszógolyós kondenzedény?
A kondenzedény terét és a hőcserélő gőzterét két csővezetékkel összekötjük, egy kondenz és egy nyomáskiegyenlítő vezetékkel, így egy közlekedőedényt alakítunk ki, ezzel biztosítjuk azt, hogy le tudjon folyni a hőcserélőből a kondenzvíz a kondenzedénybe, még vákuumból is! Ha megtelt a kondenzedény és a hőcserélőben lévő nyomás nagyobb, mint a kondenz-hálózat nyomása, akkor a hőcserélőben levő gőz nyomásával távozik a kondenzvíz, ha nem, akkor direkt gőzbevezetéssel pumpáljuk ki a kondenzvizet. Tehát a hőcserélő mindig „száraz” állapotban van, a működés fentebb említett problémái megszűnnek.
Kondenz visszatáplálás a
kondenzrendszerbe
Meghajtó-gőz
bevezetése
Kondenz a hőcserélőből
(amely vákuumban is lehet)
A fenti blokkot akár lemezes, akár csöves hőcserélőhöz is csatlakoztatni lehet.
A méretezést munkatársaink végzik el, a konkrét feladatra bekért paraméterek ismeretében.